PIAST, czyli WIG dla rynku aukcji sztuki - zapraszam do dyskusji!

Potrzebny nam jest odpowiednik Warszawskiego Indeksu Giełdowego (WIG). Jego odpowiednikiem mógłby być Polski Indeks Aukcyjny Sztuki Triada, w skrócie PIAST. Aby zrozumieć dynamikę rynku aukcyjnego trzeba, według mnie, podać co najmniej trzy wskaźniki, a mianowicie:

PIAST1 – wskaźnik kwotowy, określający wzrost obrotów rok do roku, czyli sumy kwot efektywnie zrealizowanych transakcji (EZT), bez opłat aukcyjnych, w stosunku do roku ubiegłego, z uwzględnieniem inflacji.

PIAST2 – wskaźnik kwotowy, podający relację między sumą kwot efektywnie zrealizowanych transakcji (EZT), bez opłat aukcyjnych, a sumą ich cen wywoławczych podczas aukcji odbytych w danym roku. Ponieważ szereg domów aukcyjnych w miejsce ceny wywoławczej podaje widełki estymacji, to jako cenę wywoławczą proponuję przyjąć dolne widełki.

PIAST3 – wskaźnik ilościowy, wynikający z porównania w danym roku ilości efektywnie zrealizowanych transakcji (EZT) z łączną liczbą obiektów w ofercie aukcyjnej.

PIAST10 miesięczna zmiana trendu w zakresie średnich obrotów aukcyjnych 10 wiodących DA.

PIAST mógłby mieć zastosowanie do obserwowania trendów w skali całego polskiego rynku akcyjnego, jak i poszczególnych Domów Aukcyjnych:. roczny w formie rok do roku oraz kroczący, a także w formacie miesięcznym i jednostkowym odnoszącym się do indywidualnych aukcji.  

Odpowiem na emaile Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. otwieram także pole do dyskusji na FB