Laureaci Honorowej Nagrody Hetmana Kolekcjonerów Polskich Jerzego Dunin-Borkowskiego 2022

Podczas Ogólnopolskiego Święta Kolekcjonerów w Muzeum w Krośniewicach wręczone zostały honorowe nagrody dla wybitnych kolekcjonerów otrzymali je: Krzysztof Ledwoń (148), Robert Aleksander Maziarz (149) oraz Mirosław Wojcik (150). GRATULACJE dla organizatorów i nagrodzonych!  

Krzysztof Ledwoń – Jego zainteresowania kolekcjonerskie sięgają lat 70- tych. Już jako dziecko zbierał bagnety, odznaczenia oraz pamiątki żołnierskie. W latach 90-tych podczas kontaktów zawodowych z kontrahentami z Niemiec, Belgi, Francji odkrył giełdy kolekcjonerskie. Zakochał się wówczas w broni wschodniej indoperskiej, otomańskiej oraz innych przedmiotach z tego obszaru kulturowego. Wśród swoich zbiorów posiada broń wschodnią białą, palną, drzewcową, europejska bron drzewcową, lance od 1812 do 1913 roku, szable europejskie XIX-XX w. Swoje zbiory prezentował w kilkunastu muzeach m.in. w Częstochowie, skąd pochodzi, w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, w Baranowie Sandomierskim, Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy. Od 30 lat współpracuje z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Częstochowie, udziela rad i konsultacji kolekcjonerskich, współpracuje z częstochowską DESĄ, prowadzi akcję pod nazwą Św. Florian – w ciągu pięciu lat postawił 9 figur świętego przy strażnicach na terenie powiatu częstochowskiego. Prowadzi żywe lekcje historii w szkołach i przedszkolach. Wielokrotnie odznaczany m.in. Brązowym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju, Złotym Krzyżem Zasługi Korpusu Formacji Ratowniczych Rzeczypospolitej Polskiej, medalem za Wybitne Zasługi dla Związku Żołnierzy WP.

Robert Aleksander Maziarz - pierwszego odkrycia dokonał jako dziesięciolatek, a był to wrak barki na Bałtyku. Jednostka miała ok. 20 metrów długości i luki pełne drewnianych skrzyń, które kryły kartoniki wypełnione amunicją i lufy od karabinów MG. Pierwsze odkrycia, pierwsze skarby, wymiana z kolegami – tak narodziła się jego pasja kolekcjonerska. Od blisko 40 lat jest kolekcjonerem i autorem wielu publikacji historycznych oraz twórcą obrazów filmowych o twierdzy Kołobrzeg. Od wielu lat zajmuje się badaniem jej fortyfikacji. Założyciel mieszczącego się w piwnicach kołobrzeskiego ratusza muzeum „Patria Colbergiensis”, liczącego ponad 13.000 eksponatów, pierwszego w Polsce muzeum miejskiego stworzonego bez udziału środków publicznych. Zgromadzona ekspozycja ukazuje tysiącletnią historię miasta i regionu – obejmuje czasy od wczesnego średniowiecza, poprzez nowożytne , do współczesności. Wśród zgromadzonych zbiorów na uwagę zasługują zbiory numizmatyczne, barwy i broni, porcelany, malarstwa i rycin, kartografii, medalierstwa, zabytkowe przedmioty cechowe. W muzeum obejrzeć można także eksponaty ukazujące pracę dawnych rzemieślników: szewców, piekarzy, rybaków. Prowadzi badania naukowe które obejmują okres od XVI wieku wojny trzydziestoletniej, siedmioletniej i kampanii napoleońskiej, oraz II wojnę światową. Współpracuje z wieloma instytucjami i muzeami, m.in. Muzeum Oręża Polskiego w Kolobrzegu, Muzeum w Koszalinie, Biblioteką Uniwersytecką w Poznaniu. Wśród publikacji są filmy z serii „Poszukiwacze Historii” w telewizji Polsat, redakcja książki „Polacy i Włosi pod Kołobrzegiem 1807 roku”, wyd. Poznań z 2018 r., cykl ponad 100 audycji radiowych z serii „Historia zaklęta w przedmiotach”. Wyróżniony „Pegazem Kultury” oraz „Konikiem Kołobrzeskim”.

Mirosław Wójcik mieszkaniec Kierzkowa w gminie Myślibórz w województwie Zachodniopomorskim z wykształcenia technik maszyn rolniczych. Jest pasjonatem kolekcjonerstwa od ponad 40 lat. Od najmłodszych lat fascynowały go starocie i ich historia. Przez lata zgromadził bogate i różnorodne zbiory, które obejmują szereg dyscyplin kolekcjonerskich m.in.: Zbiory Oręża, medalierstwo, numizmatykę, starodruki, odznaczenia, broń białą i palną, medalierstwo oraz zbiory pochodzące z ziemi Pomorza Zachodniego, z którym jest związany. Pan Mirosław jest członkiem Gorzowskiego Klubu Kolekcjonerów, współpracuje z Klubem Miłośników Fortyfikacji w Kostrzynie przy wydobywaniu artefaktów z Odry, współpracuje z Muzeum w Myśliborzu, oraz Muzeum im. Dekerta w Gorzowie. Jest współorganizatorem comiesięcznej giełdy Kolekcjonerów, oraz wielu spotkań kolekcjonerskich. Podczas wieloletniej aktywności Pan Mirosław zorganizował wiele wystaw i pokazów, które prezentował m.in. założonym przez siebie prywatnym Muzeum Regionalnym w Kierzkowie, gdzie na stałych ekspozycjach udostępnionych bezpłatnie, oprowadza zwiedzających i prowadzi prelekcje. Są to również wystawy i prezentacje podczas Trzcińskich Spotkań z Historią organizowanych przez Urząd Marszałkowski i Wojewódzki woj. Zachodniopomorskiego, prezentowanych w Jednostkach wojskowych, gminnych salach Tradycji Narodowej, oraz bibliotekach. Z udziałem jego zbiorów powstało wiele artykułów w Przeglądzie Uniwersyteckim, Przeglądzie Szczecińskim także referaty „Małe Ojczyzny Pomorza Zachodniego”. Jak sam twierdzi – „ Dla mnie każda rzecz z przeszłości jest cenna, bo każda ma swoja historię i piękno – to trzeba uratować dla przyszłych pokoleń”.